ЕКСКУРЗИЯ ДО КРЪСТОВА ГОРА
С ПОСЕЩЕНИЕ НА “ЕТЪРА” за ПРАЗНИКА НА ЛЕКОВИТИТЕ БИЛКИ
на 24 - 25,06,2025 г. - 2 дни с 1 нощувка
Дните около Еньовден бележат средата на годината, когато слънцето достига зенита. От този ден започва упадъка на слънчевата енергия и времето се "завърта на зима", или както казва народът: "Еньо си намята кожуха и тръгва за сняг". Вярва се, че на Еньовден слънцето трепти, "играе" и който го види в този момент, ще бъде здрав през цялата година. В нощта срещу Еньовден билките имат най-голяма сила.
Според народните вярвания болестите по човека са 77 и половина. За 77 болести има цяр, само за половината болест - няма. Впрочем и за нея има половин билка, която само определени билкари могат да намерят в потайната доба на еньовденската нощ...
Главната традиция на Еньовден е брането на билки – бере се най-често жълт кантарион, лайка, еньовче, иглика, маточина. Правят се венци и китки.
Много от поверията са свързани със здравето. Носи здраве да видиш изгрева на Еньовден, да се изкъпеш в нощта преди това, да измиеш лице и ръце с утрешната роса, която в този ден слънцето е направило лековита.
1 ден - 24,06,2025г. - /вторник/
Отпътуване от Варна в 06,30 ч. в посока Етнографски музей на открито “Етъра”. Регулярни почивки по пътя. Разглеждане на архитектурно – етнографски музей „“Етър““- първият по рода си музей на открито, с кокетните двукатови къщи, пеещата воденица, гърбавите мостчета над Янтра и приветливите дюкянчета. Ще минем през венеца от 77 билки и половина на входа на комплекса, за да сме здрави цялата година.
Свободно време за разходка и обяд.
Продължаваме към храма костница в с.Шипка. Църквата представлява своеобразен паметник-костница на руските войници, дали живота си в Руско-турската освободителна война.
По-голямата част от иконите са дарение от манастира “Св. Пантелеймон” в Атон. И тъй като храмът е замислен като паметник на загиналите руски войници, под него е изградена крипта. В нея лежат 17 саркофага, които съхраняват тленните им останки. Приблизителния брой на погребаните е 18 хил. души.
Отправяме се към Асеновград. Нощувка в хотел 3*.
ВТОРИ ДЕН - 25 юни 2025 г. / сряда/
Закуска. Отправяме се в посока Кръстова гора.
Кръстова гора е местност в централната част на планината Родопи в България, близо до Кръстов връх (1545 m), от който носи името си. Позната е също като Родопската Света гора заради намиращия се там манастирски комплекс „Света Троица“.
Причината всяка година тук да има огромен туристопоток е преданието, че тук е заровена частица от Христовия кръст. Много са легендите за това вълшебнo място, като всяка от тях разказва за някое сторено чудо.
Местността е известна с намиращото се там християнско светилище на връх Кръста, което е християнски поклоннически център с международна известност. Там е изграден манастирски комплекс „Света Троица“ от параклиси, повече известен с името на местността Кръстова гора. Ще си налеем вода от лековитото аязмо и ще запалим свещица за здраве.
Отпътуване за Асеновград където се намира Храм „Успение на Света Богородица – Златна Ябълка“.
Случайно ли Асеновград е известен като градът на булките? Привлича младите съпруги не само с множеството си сватбени магазини, но и с чудесата и знаменията, които извършва иконата на св. Богородица Одигитрия (Блажената).
От столетия в църквата „Света Богородица - Успение“ в асеновградския квартал Горни Воден стават чудеса.
Всяка година преди Великден тук се чества уникалният празник „Златна ябълка“ когато идват вярващи от цялата страна. Божията Майка помага, утешава, изцелява, дарява рожби и твори чудеса.
Откакто е построен храмът през XVI досега са описани много тайнства. През 1934 г. княгиня Евдокия - сестра на цар Борс III, преспива в храма и оздравява. За благодарност владетелят дарява на църквата мраморен под и златно енголпие (малка овална икона) за чудотворната света Богородица - Златна ябълка. Светинята е популярна под това име заради характерния колан и трите златни ябълки, изписани в изображението от неизвестен автор през XVI в.
Хората вярват, че Богородица изпълнява всички искрени молби за изцеление и за зачеване.
Богомолци се кланят на Премилостивата Пазителка на човешкия род и молят за благодатното й застъпничество. Бездетните жени месят питки, които след богослужението раздават в храма, а иконата украсяват с цветя и ябълки.
В ранния следобяд се отправяме към Варна. Пристигане във Варна вечерта.
Цената на екскурзията за човек е 165,00 лв. За единично настаняване се доплаща 40,00 лв.
Офертата включва:
· Транспорт с комфортен туристически автобус;
· Екскурзоводско обслужване по маршрута;
· Посещение на Архитектурен комплекс на открито Етъра;
· Посещение на храма костница в с.Шипка;
. Посещение на Кръстова гора;
. Посещение на Храм „Успение на Света Богородица – Златна Ябълка“
Офертата не включва:
· Входни такси за посещаваните обекти;
- Етъра – възрастни - 8 лв/група/ ; пенсионери - 5лв./група/
· Медицинска застраховка за лица над 65 г. -2 лв. на ден;
· Разходи от личен характер;
Важно******
Екскурзията ще се проведе при записани минимален брой туристи 30 души. Срок за уведомление при недостигнат минимален брой туристи: 5 дни преди датата на отпътуване.